Típusai:
1. Főzés
Az ételt forrásig melegítjük és hosszabb-rövidebb ideig ezen a hőmérsékleten is tartjuk. Így készítjük pl. a levest, főzeléket, mártást, főtt húst, tésztát. Főzéskor ajánlott az edényt lefedni és mivel eközben ásványi anyagok oldódnak ki, ezért figyeljünk rá, hogy ne főzzük túl az ételeket.
2. Forralás
A folyadékot forrásig melegítjük, majd levesszük az edényt tűzhelyről. Pl. forralt tej, forralt bor, stb.
3. Forrázás
Forrázás során 1-2 percre forró vízbe mártjuk a forrázni kívánt zöldséget, gyümölcsöt. Ezt alkalmazzuk egyes salátáknál, vagy ha gyümölcs héját akarjuk könnyen lehúzni, stb. (pl. a sárgabarack héját érdemes így leszedni lekvárkészítés előtt).
4. Abálás
Ilyenkor a vizet majdnem forrásig melegítjük, de nem hagyjuk forrni. Sokszor hosszabb ideig tartó folyamat. Füstölt húst, sonkát (pl. Húsvétkor), szalonnát abálunk hosszabban, hurkát, halat, kolbászt, buggyantott tojást, virslit rövidebb ideig.
Konyhai eljárások és praktikák - Főzés, mint hőkezelési eljárás
2009.09.30. 12:02 | kocoska77 | Szólj hozzá!
Címkék: alapok főzés forralás forrázás abálás
A bejegyzés trackback címe:
https://fozosuli.blog.hu/api/trackback/id/tr121414638
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.