Évek óta kacérkodom a gondolattal, hogy töltött csirkét sütök. Hogy miért nem tettem eddig? Első és legfontosabb indokom az volt, hogy igazából egyikünk sem szereti a töltött csirkét. Pontosabban a csirkével nincs semmi baj, csak a töltelékkel –sokszor kóstoltunk és sokfélét, de még sosem ízlett egyikünknek sem. Viszont a nem_bőr_alá töltendő töltelékeket, mint a sonka-sajt, juhtúró, csirke/libamáj, gomba, aszalt gyümölcs, stb. mindig is nagyon szerettük, úgyhogy egy ideje már foglalkoztatott egy ötlet: olyan tölteléket készíteni, ami szinte biztosan ízlene, pl. csirkemájasat jó sok májjal, kevés egyéb cuccal:)
Nos, mostanra megért az elhatározás, és tegnap nekiálltam. Előrebocsátanám, hogy csak az álljon neki kipróbálni, akit nem zavar, hogy szinte csak májból áll a töltelékem, alig-alig hasonlítva egy „normál” töltött csirkében megismert töltelékhez. A dolog viszont jól sült el, a Drága oda nyilatkozott, hogy ez nem is töltött csirke, hanem egy csirke-álom:)))))
Csirkemájas töltött csirkecomb
Hozzávalók:
4 egész csirkecomb
majoránna
pulykasült fűszersó
zsályalevél
só
bors
olívaolaj
…a töltelékhez:
30 dkg csirkemáj elkaparva
1 kisebb répa reszelve
1 kifli tejbe áztatva
½ csokor v. 1 kis csokor petrezselyem apróra vágva
kevés Vegeta
majoránna
2 tojás sárgája
A csirkecombokat megmossuk letisztítjuk (tollmaradványoktól, stb.), besózzuk, pulykahús fűszersóval megszórjuk és állni hagyjuk.
Közben elkészítjük a tölteléket: a kiflit beáztatjuk (azért kiflit, mert nekem az volt itthon, zsemle is lehet persze) a májakat megszabadítjuk a szívtől (ha van rajta), megmossuk, megtisztítjuk (hájtól, stb.), egy tálba elkaparjuk (én ezzel nem sokat szórakoztam, igazából még szeretem is, ha vannak benne itt-ott májdarabok), hozzáadjuk a lereszelt répát, a kinyomkodott kiflit (v. zsemlét), a tojássárgákat, fűszerezzük kevés őrölt borssal, Vegetával, majorannával, apróra vágott friss petrezselyemmel, és jól összekeverjük.
A combok bőrét fellazítjuk (érdemes kis bemeneti lyukkal dolgozni, és csak a belsejét fellazítani pl. fakanállal, v. egy ujjunkkal) és kiskanállal megtöltjük annyi töltelékkel, hogy a hártyák a bőr többi részén ne szakadjanak ki. Ha lehet, próbáljunk az alsócomb bőrrésze alá is tömködni tölteléket. A lyukat pl. hústűvel is össze lehet fogni (főleg akkor ajánlott, ha a rés szélesre sikerül), de én igazából megoldottam úgy, hogy kistepsibe tettem őket, elég szorosan egymás mellé. Nekem szerencsére nem folyt ki… A tepsi alját előtte kicsit beolajozzuk, utána fektetjük bele a megtöltött combokat. Fűszerezzük frissen őrölt borssal, esetleg kis pulykahús fűszersóval (ha kell még), majorannával, apróra vágott friss zsályalevéllel, meglocsoljuk olívaolajjal, kis vizet öntünk a combok alá, alufóliával letakarjuk, és kb. 200 fokon sütjük. Ha már erősen érezzük az illatát, akkor meglessük, hogy puha-e már a húsa. Mikor a hús már puha, levesszük az alufóliát, és a tetejét szép pirosra sütjük.
A maradék tölteléket se pazaroltuk el el: mikor az alufóliát leszedtem, a combok közti résekbe kis halmokban belekanalaztam, meglocsoltam a tepsiből egy kis fűszeres olívaolajjal, és úgy sütöttem pirosra a combokat. Finom krumplipürével tálaltam.